Školský poriadok
Materská škola, Južná 155/40, 059 04 Matiašovce
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Materská škola Matiašovce
Vypracovala: Bc. Karina Graindová
riaditeľka MŠ
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Materskej školy v Matiašovciach, v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“).
Názov a adresa školy
Materská škola
Južná 155/40
059 04 Matiašovce
Názov ŠkVP
Zvedavé Slniečka
Stupeň vzdelania
Predprimárne vzdelanie
Dĺžka vzdelania
1-4 roky
Forma štúdia
Denná
Vyučovací jazyk
Slovenský
Druh školy
Materská škola
Forma výchovy a vzdelávania
Denná
Miesto a dátum vydania
V Matiašovciach 23.08.2021
Kontakt
052/ 4822292
Zriaďovateľ
Obec Matiašovce
Riaditeľka materskej školy
Bc. Karina Graindová
Podpis
Pečiatka
Charakteristika Materskej školy v Matiašovciach
Materská škola podporuje osobný rozvoj deti v oblasti sociálne-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvoja schopnosti a zručnosti. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. Materská škola pracuje podľa vlastného vzdelávacieho programu vypracovaného podľa štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie. V školskom vzdelávacom programe sú rozpracované ciele predprimárneho vzdelávania, obsah výchovy vzdelávania a organizačné formy predprimárneho vzdelávania. Sme Materská škola bez právnej subjektivity, dvojtriedna s celodennou starostlivosťou. Poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom vo veku od dvoch do šiestich rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou.
ČLANOK 1
Podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku; výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku, prednostne deti z obce Matiašovce. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma
- dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok života,
- dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky,
- dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
Ďalšie podmienky prijatia :
- dieťa, ktoré dovŕšilo k 31. 08. tri roky života,
- pri vyššom počte prijatých žiadostí sa budú prijímať deti podľa poradia, kedy zákonný zástupca dieťaťa odovzdal prihlášku.
Do MŠ sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti rodiča/zákonného zástupcu (ďalej len „ zákonný zástupca”). Deti sa prijímajú k začiatku školského roka, pokiaľ je voľná kapacita aj v priebehu školského roka.
Riaditeľka po dohode so zriaďovateľom zverejní od 30. apríla do 30. mája príslušného kalendárneho roka, miesto a termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok na informačnej tabuli MŠ, v šatni a prostredníctvom miestneho rozhlasu a na webovej stránke obce. Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.
Zákonný zástupca odovzdá písomnú žiadosť spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní, od všeobecného lekára pre deti a dorast riaditeľke MŠ najneskôr do 30. mája. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Ak sa jedná o dieťa so zmyslovým postihnutím, predloží vyjadrenie príslušného odborného lekára.
Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ k začiatku školského roka dostane zákonný zástupca spravidla do 30. júna. V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže riaditeľka určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky, a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
Z dôvodu neuhradenia príspevkov v VZN č. 4/2011 zo dňa 16.07.2011 a jeho dodatku č. 1 zo dňa 13.12.2013 a dodatku č. 2 zo dňa 05.11.2015 o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach pri materskej škole môže riaditeľka po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy na základe porušenia školského poriadku zákonným zástupcom.
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania ( vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva ), o ktoré musí rodič požiadať materskú školu formou žiadosti.
ČLÁNOK II
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ
Dieťa má právo na
a) bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
b) vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
c) individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti a zdravotný stav,
d) úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
e) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
f) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
g) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
h) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a psychickému a sexuálnemu násiliu,
i) právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.
Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
Dieťa je povinné
a) neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
b) dodržiavať školský poriadok materskej školy,
c) chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie,
d) pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní
e) konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
f) ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
g) rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
Zákonný zástupca dieťaťa má právo
a) žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
b) oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
c) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
d) na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
e) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy,
f) vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný
a) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
b) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
c) informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
d) ospravedlniť neprítomnosť dieťaťa v MŠ bez zbytočného odkladu, uviesť príčiny jeho neprítomnosti na výchovno – vzdelávacom procese,
e) neprítomnosť dieťaťa ktorá trvá dlhšie ako tri vyučovacie dni z dôvodu ochorenia dieťaťa, vypíše zákonný zástupca vyhlásenie o bezinfekčnosti. Týmto vyhlásením rodič prehlasuje, že jeho dieťa neprejavuje príznaky akútneho ochorenia . Toto vyhlásenie visí na dostupnom mieste v chodbe.
f) ak dieťa nie je prítomné v MŠ 5 a viac dní a nie je choré, iba trávi čas napr. so starou mamou, ide na dovolenku a pod., pri návrate dieťaťa do MŠ zákonný zástupca predkladá písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.
g) rodičom sa určuje pravidelne mesačne platiť príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov MŠ v súlade s § 28 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade so VZN č. 4/2011 zo dňa 16.07.2011 a jeho dodatku č. 1 zo dňa 13.12.2013 a dodatku č. 2 zo dňa 05.11.2015 - 5 eur.
Výška príspevku je určená v súlade s § 28 ods. 6 školského zákona v nadväznosti na § 2 písm. c) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime, v platnom znení.
Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa
- ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
- ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
- ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
- ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (vopred zaplatený príspevok sa v prípade potreby rieši kompenzáciou v nasledujúcom mesiaci).
Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa písmena a, až d, zriaďovateľ materskej školy vráti alebo započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
h) pravidelne uhrádza príspevok na stravovanie dieťaťa vo výške 1,36€ na jeden deň + 5€ réžia na celý mesiac-.
Stravná jednotka sa neuhrádza v prípade vyhlásenia dieťaťa do 8.00 príslušného dňa. V inom prípade sa stravná jednotka započítava
ČLÁNOK III
Prevádzka a vnútorný režim Materskej školy
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 06.30 hod do 16.00 hod.
Zamestnanci MŠ: Bc. Karina Graindová riaditeľka MŠ
Mgr. Veronika Borovská učiteľka MŠ
Bc. Katarína Kovalčíková
Martina Mamrillová
Mária Galliková vedúca ŠJ
Terézia Weberová kuchárka MŠ
Zuzana Urbancová pomocná kuchárka MŠ
Ivana Galliková upratovačka MŠ
Konzultačné hodiny: riaditeľka MŠ – nepárny týždeň v čase od 11.30 do 12.30
triedna učiteľka – párny týždeň v čase od 11.30 do 12.30
Prevádzka MŠ v čase vianočných a jarných prázdnin je prispôsobený požiadavkám a záujmu rodičov. V čase letných prázdnin je prevádzka otvorená podľa potreby a želania rodičov, prerušená spravidla na 5 až 6 týždňov. V tomto čase sa vykonáva veľké upratovanie a rekonštrukčné práce.
V prípade vysokého počtu chýbajúcich detí z dôvodu chorobnosti, môže riaditeľka prerušiť prevádzku MŠ.
MŠ má dve triedy, ktoré navštevujú deti vo veku od 2 do 6 rokov. Maximálny počet deti v triede môže byť 21. Organizácia deti v triede sa riadi podľa foriem denných činností. Formy denných činnosti sú zverejnené pre zákonných zástupcov v šatni.
Preberanie detí :
Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia, až po jeho odovzdanie učiteľke, zákonnému zástupcovi, alebo inej splnomocnenej osobe. Zákonný zástupca privedie dieťa do MŠ spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho zvyčajne po 15.00 hod. V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil činnosť ostatných detí. Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa nie mladšie ako 10 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Pobyt detí vonku :
Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora alebo vychádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď ( nie mrholenie ). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2-krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry ako aj kreslenia kriedovým pastelom na betón atď. Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle všeobecných záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky MŠ.
Organizácia v umyvárni :
Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, zubnú kefku a pohár. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov a suchú podlahu zodpovedá príslušná prevádzková zamestnankyňa. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a upratovačka.
Organizácia v šatni :
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 6.30 do 8.00 hod. a od 14.30 do 16.00 hod. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti v spolupráci s učiteľkou.
Za poriadok a estetickú úpravu v šatni zodpovedá učiteľka triedy, za hygienu a uzamknutie vchodu určená prevádzková zamestnankyňa.
Je vhodné priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, na prezutie ortopedické sandále, papučky.
Organizácia v jedálni :
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania zodpovedá vedúca školskej jedálne a kuchárka MŠ. Zabezpečuje tiež zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa želania rodičov prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti 2 – 3-ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 – 5-ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 – 6-ročné používajú samostatne kompletný príbor.
Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť ( alergia na mliečne výrobky,...).
Harmonogram podávania jedál : od 8.30 do 9.00 desiata
od 11.15 do 11.45 obed
od 14.30 do 14.45 olovrant
Odpočinok :
Počas odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Realizuje sa v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5-6-ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, občasnému pozeraniu detských filmov atď.
Organizácia iných aktivít :
Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa nesmú použiť hromadné dopravné prostriedky.
Riaditeľka písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.
ČLÁNOK IV
Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
1. Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
2. Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
3. Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
4. Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka 1. Pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
5. Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
a) je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
b) ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
c) nemá nariadené karanténne opatrenie.
- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ,
- skutočnosti uvedené v ods. 5 písm. b) a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.
6. Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
7. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
8. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.
9. Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
a) na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,
b) na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
c) pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
d) v škole v prírode je počet detí podľa osobitného predpisu vyhlášky MŠ SR. Č. 305/2008 Z. z. o škole v prírode,
e) na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej
poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.
10. Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
ČLÁNOK V
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
1. Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
2. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťa nebude požadovať.
3. Vchody do materskej školy sú zaistené zámkami. Kľúče má riaditeľka materskej školy a všetci jej zamestnanci. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamknutie budov zodpovedá upratovačka alebo iný, riaditeľkou poverený prevádzkový zamestnanec.
4. V materskej škole je bez sprievodu zamestnanca materskej školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
5. Popoludní, po skončení prevádzky v triede je učiteľka povinná skontrolovať uzatvorenie okien.
6. Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené, uzamykateľné miesto.
7. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
8. Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
9. Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne upratovačka.
Časť III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade so:
- zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole,
- všeobecne záväzným nariadením obec Matiašovce o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a v školských jedálňach
- pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení
Tento Školský poriadok ruší Školský poriadok zo dňa: 27.08.2020
Tento Školský poriadok nadobúda platnosť od dňa: 02.09.2021
Prerokovaný a schválený:
Zriaďovateľ – dňa 03.09.2021 Za zriaďovateľa starosta obce: Mgr. Marián Štefaňák
Rada školy – dňa 23.08.2021 Predseda RŠ: Mgr, Veronika Borovská
Prerokovaný rodičmi detí dňa 13.09. 2020 (podpisy rodičov na prezenčnej listine – zápisnica RZ)
Dodatok č. k školskému poriadku MŠ Matiašovce
platný od 28. 2. 2025
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Dodatok č.1 je k platnému šk. poriadku zo dňa 1. 9. 2023.
- 1 Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní Materská Škola Matiašovce postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku. Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram;
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní. Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu
2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná
2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok Materskej školy Matiašovce podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
- 2 Štandardy postojov a hodnôt v MŠ Matiašovce
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde MŠ Matiašovce do kontaktu s deťmi..
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.
Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
- Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom.
- Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
- Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
- Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
- Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
- Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
- Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
- Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
- Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
- 3 Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
Materská škola Matiašovce pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje do septembra 2025 Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní, s využitím Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR .
a) Štandardy priestorovej desegregácie v MŠ Matiašovce:
- Do všetkých priestorov, určených pre deti materskej školy je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup, vzhľadom na aktuálne potreby, obsadenie a fingovanie detí, zákonných zástupcov a zamestnancov MŠ.
- Materská škola v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
- Materská Škola má vytvorené triedy v jednotlivých vekových zastúpeniach / 2 triedy/ rôzneho sociálneho pôvodu, alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona a je v nich vyvážené zastúpenie detí.
b) Štandardy organizačnej desegregácie v MŠ Matiašovce:
- Materská škola Matiašovce má nastavenú organizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu žiadnej skupiny detí.
- Všetky skupiny detí školy majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy materská škola realizuje zatiaľ len u detí, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program a poskytnuté podporné opatrenia.
- Všetky skupiny detí majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Materská škola využíva všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám detí aj v prípade krízových udalostí v materskej škole.
c) Štandardy sociálnej desegregácie v MŠ Matiašovce :
- Materská škola využíva potrebné a dostupné opatrenia na podporu vytvárania pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v materskej škole, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
- Materská škola organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy, medzi deťmi, rodičmi, starými rodičmi, klubom dôchodcov a iných obecných zložiek, ktorých aktívna účasť v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu prispieva k vnímaniu odlišností ako prirodzeného javu života človeka.
- Materská škola prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny detí podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- V materskej škole neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny detí na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- Materská škola umožňuje všetkým skupinám detí, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú školou sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
-Materská škola pri hodnotení detí nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
- 4 Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 28. februára 2025.
V Matiašovciach 20.1.2025
Bc. Karina Graindová, riaditeľka materskej školy Matiašovce
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 24.1.2025
Prerokované s radou školy dňa: 23.1.2025
Na vedomie berú podpísaní zákonní zástupcovia MŠ Matiašovce.
Oboznámenie s vnútorným predpisom
Zodpovedný vedúci zamestnanec organizačného útvaru MŠ Matiašovce je povinný bezodkladne, najneskôr na najbližšej porade útvaru po pridelení vnútorného predpisu zabezpečiť oboznámenie všetkých zamestnancov s vnútorným predpisom a zároveň informovať o tom, kde bude trvalo uložený.
Písomná evidencia o oboznámení zamestnancov s Dodatkom č.1 Školského poriadku –MŠ Matiašovce.
P.č
Titul
Meno
Priezvisko
Dátum
Podpis
1.
Bc.
Karina
Graindová
22.01.2025
Bc.
Katarína
Kovalčíková
22.01.2025
Mgr.
Veronika
Gondeková
22.01.2025
Bc.
Martina
Foľvarská
22.01.2025
Mgr.
Lucia
Budziňáková
22.01.2025
Mgr.
Katarína
Obroktová
22.01.2025
Mária
Bombarová
22.01.2025
Terézia
Weberová
22.01.2025
Mária
Bolcarovičová
22.01.2025
Hore uvedené osoby svojím podpisom prehlasujú, že MŠ Matiašovce, Južná 155/40, 059 04 Matiašovce ich oboznámil s ,, Dodatkom č.1 v pracovnom poriadku 2024/ 2025“, PZ a OZ dodatku č.1 porozumeli a budú ho pri výkone svojej činnosti rešpektovať.
Legislatívny rámec Dodatku č.1 Materskej škole Matiašovce:
1. Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
2. Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023) 34 § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
3. § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).
4. Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
5. Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
6. Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023) 38 Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
7. § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
8. § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
9. § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
10. § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
DODATOK č. 2 k školskému poriadku
k prevencii a riešeniu šikanovania detí
v Materskej škole Matiašovce
Platnosť: od 1.02.2025
Dňa 1.februára 2025 nadobudla účinnosť Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí v školách, ktorú vydalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. V zmysle tejto Smernice sa ukladá povinnosť riaditeľke školy zapracovať opatrenia školy pri prevencii šikanovania v školskom poriadku, a preto sa mení v Článku 4 časť 4.4 Podmienky na prevenciu a elimináciu šikanovania detí:
Vypúšťa sa text:
,,Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná podľa Metodického usmernenia č. 7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach:
- poznať charakteristiku šikanovania (je to akékoľvek správanie dieťaťa alebo detí, ktorých zámerom je ublíženie inému dieťaťu alebo deťom, prípadne ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči dieťaťu alebo skupine detí, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť),
- všímať si jednotlivé znaky šikanovania ( úmysel ublížiť fyzicky alebo psychicky, agresia jedného dieťaťa alebo skupiny detí, opakované útoky, nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou),
- registrovať prejavy šikanovania – priame (slovné ponižovanie - hanlivé prezývky, nadávky, výsmech, hrubé žartovanie, bitie, strkanie, schovávanie a ničenie vecí, ohováranie, zosmiešňovanie jeho i rodiny, vydieranie, obmedzovanie slobody, podrývanie autority pedagóga) alebo nepriame (prehliadanie a ignorovanie obete),
- dodržiavať správny postup pri riešení šikanovania (zaistiť ochranu obetiam, dohoda k postupu vyšetrovania, individuálny rozhovor s obeťou a agresorom - zvlášť, rozhovor so svedkom, konfrontácia s rodičom obete a útočníka – zvlášť, zhotovenie zápisu – meno, prostredie, čas, spôsob, opakovateľnosť, závery, postihy, vyfotografovanie pri zranení, kontaktovanie CPPPaP , prípadne políciu),
- materská škola zodpovedá za deti v čase prítomnosti v materskej škole, aj pri jednotlivých aktivitách a akciách mimo materskej školy,
- šikanovanie medzi deťmi musí pedagóg bez meškania riešiť a každej obeti poskytnúť pomoc, šikanovanie je právne postihnuteľné,
- dodržiavať stratégie v prevencii šikanovania (netolerancia, informovanosť rodičov o deťoch, nepodceňovanie prejavov, vhodná klíma, zdravý spôsob života, spolupráca s CPPPaP a rodičmi,
- opatrenia pre obete (odporučiť rodičom vyhľadať odbornú pomoc a spoluprácu s CPPPaP, zvýšiť informovanie a poradenstvo rodičov formou prednášok, dotazníkov a letákov),
- opatrenia pre agresorov (odporučiť rodičom vyhľadať odbornú pomoc, preloženie žiaka do inej materskej školy, výchovné opatrenia - napomenutie a pokarhanie, oznámenie Úradu práce resp. oznámenie polícii, ak je podozrenie zo spáchania priestupku alebo trestného činu),
- opatrenia pre pedagógov (dodržiavať metodické usmernenia k prevencii a riešeniu šikanovania MŠVVaŠ SR, pri podozrení na šikanovanie dôsledne spolupracovať s rodinou obete i rodinou útočníka, dodržiavať taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií, spolupracovať s CPaP a s políciou, dôsledne zamedziť akejkoľvek forme násilia, týrania a zneužívania detí a dbať na kriminálnu prevenciu detí),
- dodržiavať základné pravidlo: Dieťa nesmie šikanovať a vydierať spolužiakov v materskej škole ani mimo nej.“
Nové znenie:
Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie dieťaťa alebo detí, ktorého zámerom je
ublíženie inému dieťaťu alebo deťom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide ocielené a opakované použitie násilia voči takému dieťaťu alebo skupine detí, ktoré sa z
najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych
podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.Znaky šikanovania
- je cielené na jednotlivca alebo skupinu osôb,
- jeho zámerom je obeť ohroziť, zosmiešniť, ponížiť alebo zastrašiť,
- je opakované alebo dlhodobé, jednorazová akcia je prejavom agresivity, ale väčšinou sa za šikanovanie nepovažuje,
- obeť sa tomuto správaniu nedokáže ubrániť a dlhodobo trpí,
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Za šikanovanie obvykle nepovažujeme jednorazovú hádku alebo bitku približne rovnako fyzicky vybavených súperov, resp.akýkoľvek prejav násilia alebo agresie mimo školy, ktorý nevyplýva zo vzťahov medzi deťmi v škole.
Prejavy šikanovania
- priama forma - fyzické útoky, urážanie, nadávky, posmech, zosmiešnenie, príkazy agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzenie veci, vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie, zneužitie osobných údajov, fotografií, šírenie nepravdivých informácií
- nepriama forma - prehliadanie, ignorovanie, zámerné vyčleňovanie z kolektívu alebo nedobrovoľné vystavovanie agresívnym situáciám
Prevencia šikanovania
S prevenciou šikanovania treba začať nielen na školách, v ktorých sa objavuje a kde je potrebné dosiahnuť nápravu, ale hlavne tam, kde sa násilie zatiaľ nevyskytlo.
Rozlišujeme tri druhy prevencie:
- primárna prevencia je orientovaná na deti, u ktorých sa nevyskytli problémy s agresivitou, je zameraná na formovanie hodnôt a pozitívnych medziľudských vzťahov,
- sekundárna prevencia sa zameriava na prácu s deťmi so sklonmi k agresii, s poruchami správania, odstraňovanie príčin, ktoré nevhodné správanie vyvolávajú,
- terciárna prevencia predstavuje komplexnú starostlivosť o vážne narušené deti, účastníkov šikanovania, snaží sa zabrániť jeho opätovnému návratu.
V rámci účinnej prevencie naša materská škola:
- Vytvára priaznivú klímu.
- Podporuje vzájomné pozitívne vzťahy medzi deťmi.
- Volí vhodné výchovné metódy, postupy a ciele, ktoré podporujú sebaúctu detí,
empatiu, spoluprácu, efektívnu komunikáciu a riešenie konfliktov nenásilným spôsobom. - Spolupráca so školským špeciálnym pedagóg pri vytváraní preventívnych aktivít.
- Pravidelné preventívne pozorovania zamerané na výskyt sociálno – patologických javov.
- Pri riešení problémov so šikanovaním úzko spolupracuje s odborníkmi príslušného centra poradenstva a prevencie.
Naša materská škola je dlhodobo zameraná na osobnostný prístup dieťaťa. Dieťa sa rozvíja vo všetkých oblastiach predovšetkým v oblasti prosociálnej. Náš Školský vzdelávací program zdôrazňuje pokojnú atmosféru v triedach, empatiu, podporu detskej osobnosti, komunikáciu s rodinami detí a odborníkmi, na základe ktorého rozvíjame hodnoty u detí akými sú:
- Úcta k sebe a tolerancia voči druhému
- solidarita a spolupatričnosť,
- rešpektovanie individuality a jedinečnosti u každej osobnosti,
- aktívna sebarealizácia v prospech seba a iných.
Tento dôraz zaručuje vytvorenie empatického prostredia ako prevencie proti šikanovaniu a ďalších patologických javov. Profesionalita pedagógov a ich prístupy sú neoddeliteľnou súčasťou preventívneho programu.
Postup pri riešení šikanovania
Vyšetrovanie šikanovania býva veľmi ťažké a náročné. Aby bol boj proti šikanovaniu úspešný, je potrebné doň zapojiť nielen školu, ale aj odborných zamestnancov ako školského
psychológa, prípadne podľa potreby aj špeciálneho pedagóga. Nemenej dôležitá je aj spolupráca s centrami poradenstva a prevencie či regionálnym úradom školskej správy alebo s Úradom komisára pre deti. Pri podozrení na šikanovanie je dôležité ihneď upozorniť odborných zamestnancov a spoločne s nimi sa dohodnúť na postupe, ktorý by pomohol odhaliť a usvedčiť agresorov a citlivo pracovať s obeťou.POSTUP PRI ZISTENÍ ŠIKANOVANIA V MATERSKJ ŠKOLE
Ak k šikanovaniu dochádza v škole, škola musí prijať opatrenia, aby tomuto javu zabránila:
Nikdy nekonfrontujeme šikanovaného s agresorom a dôsledne chránime obeť!
- Okamžite riešime problém.
- Bezodkladne dáme najavo nesúhlas s tým, čo sa stalo, odsúdime čin, nie páchateľa.
- Každý vážnejší prípad oznámime riaditeľke školy, ktorá zmobilizuje tím v zložení:
-učiteľky danej triedy,
- školský psychológ (ak škola nebude disponovať psychológom, prizve v prípade potreby psychologičku CPaP so sídlom v Kežmarku).
- Chránime obeť pred ďalším násilím.
- Individuálne a postupne sa porozprávame v prípade potreby najskôr so všetkými deťmi v triede, ktoré boli svedkami šikanovania. Výpovede si zapisujeme, sumarizujeme dokumentáciu a dôkazy. Keďže ide o deti predškolského veku, tento krok citlivo zvažujeme, resp. vedieme aktivitu usmerňovanú psychológom tak, aby sme poukázali na nevhodnosť správania sa medzi deťmi (šikanu) resp. na budovanie pozitívnej klímy, pozitívnych postojov a hodnôt medzi deťmi.
- Individuálne sa porozprávame s obeťou (povzbudzujeme ju, aby hovorila o svojich pocitoch a snažíme sa naviesť ju k zvládaniu posmeškov a doberania si inými deťmi, poukazujeme na spôsoby, ako vhodne reagovať).
- Následne zrealizujeme individuálny rozhovor s agresorom alebo agresormi. Využijeme dôkazy, ale bez toho, aby sme prezradili ich zdroj. Dôraz kladieme na vysvetlenie opatrení, ktoré v prípade takéhoto správania budú nasledovať, upokojujeme ho a s pomocou hrania rolí mu ukážeme, ako zvládať problémové situácie.
- Individuálne sa porozprávame s rodičmi obete, získame ich spoluprácu. Individuálne sa porozprávame s rodičmi každého agresora. Pokúsime sa ich získať na riešenie, vhodnou formou ich upozorníme aj na možné kvalifikovanie šikanovania z legislatívneho hľadiska.
- Zavedieme dôslednú nulovú toleranciu k akýmkoľvek prejavom šikanovania a násilia v školských dokumentoch a v každodennej praxi – u detí i všetkých pedagogických zamestnancov.
Práca s ostatnými deťmi na triede, v ktorej došlo k šikane:
-individuálny prístup k deťom podľa potreby,
- vo výchovno-vzdelávacej činnosti zaradiť aktivity zamerané na intervenciu v spolupráci so školským psychológom,
-zaradiť prosociálne aktivity k budovaniu pozitívnej klímy a pozitívnych postojov a hodnôt.
Spolupráca s rodičmi:
Pomoc rodičom, ktorých deti sú šikanované je veľmi dôležitá. Je potrebné, aby sa medzi rodičom a dieťaťom vytvorila väzba dôvery. Je potrebné, aby rodič vysvetlil dieťaťu, že šikanovanie je zlé a nesmie sa utajovať. Aj napriek dobrému vzťahu medzi rodičom a dieťaťom sa stáva, že dieťa neoznámi, že sa mu v škole deje niečo zlé, či už zo strachu pred pomstou agresora, alebo že bude označený ostatnými deťmi za zradcu.
Postup rodičov pri výskyte šikanovania ich dieťaťa:
- Dieťaťu je potrebné poskytnúť predovšetkým pocit istoty a maximálnu podporu.
V prípade, že sa dieťa prizná k tomu, že je šikanované, je potrebné mu dôverovať. V prípade dlhodobého šikanovania môže dôjsť k vážnemu poškodeniu obete a dieťa by sa do školského prostredia malo vrátiť, až keď nadobudne istotu, že sa celá situácia vyriešila.
- Rodič by mal navštíviť školu. Rozhovor medzi riaditeľom a triednym učiteľom, poprípade školským psychológom je v tomto prípade nevyhnutný. Rodič získava informácie či je škola ochotná riešiť takúto situáciu a či pedagógovia majú odborné skúsenosti s takouto situáciou, ako budú postupovať, ako budú dieťa chrániť a podobne.
Z rozhovoru je vyhotovený zápis, z ktorého jednu kópiu poskytne riaditeľka školy zákonnému zástupcovi dieťaťa.
- Rodičia šikanovaného i šikanujúceho dieťaťa môžu vyhľadať odbornú pomoc v centre poradenstva a prevencie, príp. u pedopsychiatra).
V obidvoch prípadoch, či už sú to rodičia obete dieťaťa alebo agresora, je potrebné zabezpečiť súhlas na zachovanie dôvernosti rozhovoru od účastníkov rozhovoru tzn. súhlas od odborných zamestnancov, ako aj od samotného pedagóga a zákonného zástupcu dieťaťa.
AKTIVITY V OBLASTI PREVENCIE A ŠIKANOVANIA
Všetky preventívne aktivity a zverejňovanie šikanovania a agresívneho správania musia byť súčasťou celkovej stratégie boja proti šikanovaniu, musia mať zmysel, musia byť naplnené skutočnými činmi a emocionálne tak silné, aby mali dopad na zmenu postoja dieťaťa k šikanovaniu. Základným predpokladom úspechu je to, že zameranie na prevenciu musí byť obsiahnuté v celom výchovno-vzdelávacom procese školy a prijaté všetkými zamestnancami školy.
- Vytvorenie pozitívnej, demokratickej klímy materskej školy, ktorej tvorcami sú: vedenie školy, každý pedagogický zamestnanec, každé dieťa a každý rodič, kde komunikácia je založená na spolupráci, dôvere a spravodlivosti, na konštruktívnom riešení problémov a konfliktov, kde učiteľ má prirodzenú autoritu a každé dieťa vie, že materská škola je tu preto, aby mu pomohla k úspešnému a spokojnému životu, kde pravidlá sú jasné a zrozumiteľné. Je potrebné venovať osobitnú pozornosť deťom z málo podnetného prostredia.
- Školský poriadok jasne stanovuje pravidlá správania sa dieťaťa počas pobytu v materskej škole a zdôrazňuje, že v materskej škole sa netolerujú žiadne prejavy šikanovania a iné formy agresie a intolerancie.
- Informovanie rodičov o problematike šikanovania prostredníctvom:
- informačného letáka pre rodičov, ktorý vydalo Ministerstvo školstva,
- webovej stránky školy, kde sa v priečinku „ŠIKANA“ nachádzajú informácie o prevencii šikanovania v materských školách.
- Zvyšovanie informovanosti pedagogických zamestnancov so systémom školy pre
oznamovanie a riešenie šikanovania:
- poskytnutie odborných rád a metodickej pomoci školského špeciálneho pedagógova triednym učiteľom, ako aj ostatným učiteľom k problematike šikanovania,
- odovzdávania poznatkov zo školení a seminárov zameraných na šikanovanie.
Je veľmi dôležité u učiteľov zvýšiť zodpovednosť za dôsledný prístup pri odhalení negatívnych prejavov v správaní detí.
- Vytvorenie vlastných triednych pravidiel správania sa - pravidlá sa vytvárajú spolu s deťmi na základe problémov, ktoré sa v danej triede vyskytujú a budú sa s nimi riadiť celý školský rok počas pobytu v materskej škole. Ide o pravidlá správania sa medzi deťmi navzájom, správanie sa k učiteľom, ako aj konkrétne vymedzenie situácií, ktoré nastanú pri porušení pravidiel.
- 7Aktivity realizované na spoločných hodinách so školským špeciálnym pedagógom
- Aktivity zamerané na elimináciu prejavov slovnej agresie detí na predprimárnom stupni vzdelávania (posmievanie, urážky, vyhrážanie, výsmech, nevhodné vtipkovanie, zosmiešňovanie...),
- aktivity zamerané na elimináciu prejavov fyzickej agresie detí na predprimárnom stupni vzdelávania (strkanie, kopanie, ťahanie za vlasy, pichanie ceruzkou, navádzanie iných na bitku...),
- námety na aktivity zamerané na elimináciu inej agresie (privlastňovanie si vecí, časté konflikty medzi deťmi...),
- spoľahlivé aktivity využiteľné pri výučbe emočných a sociálnych zručností detí na predprimárnom stupni vzdelávania (empatia, spolupráca, úcta, láskavosť...)
- Spolupráca s CPaP Kežmarok pri problematike šikanovania.
V Matiašovciach , 1. 2. 2025
Bc. Karina Graindová
riaditeľka školy
Prílohy:
- Smernica č.1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach vydaná Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, ev.č.:2025/1504:1-A-3320
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
V Matiašovciach 20.1.2025
Bc. Karina Graindová, riaditeľka materskej školy Matiašovce
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 24.1.2025
Prerokované s radou školy dňa: 23.1.2025
Na vedomie berú podpísaní zákonní zástupcovia MŠ Matiašovce.